باغ ناجی یزد به ثبت ملی رسید

  •   1395/مرد/21
  • 748
یکی دیگر از آثار تاریخی ایران در گنجینه جهانی ثبت گردید.
HotelGMT

 

  کوشک و باغ ناجی یزد واقع در استان یزد و متعلق به دورهء  قاجار می‌باشد. این دو اثر تاریخی نیز به تازگی  به ثبت فهرست آثار ملی ایران رسید و با ثبت این باغ، تعداد باغ‌های ثبت شدهء استان یزد در آثار ملی به 31 عدد رسید. به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون میراث فرهنگی یزد با اعلام این خبر گفت: این عمارت و باغ املاک شخصی به نام ناجی، با کاربری مسکونی بوده  که در دوره های مختلف الحاقاتی در آن صورت گرفته است. این باغ پس از اهداء آن به شهرداری، به صورت بوستان بازسازی  و مورد استفاده عموم است.

وی افزود، کوشک مشتمل بر ۴ عمارت فعال در یک بنای مرکزی است.  این عمارات در قسمت شرقی دارای یک تالار با بادگیر و ۲ اتاق در بالای آن و ۵ اتاق در طبقهء همکف می‌باشد. به جز جبههء شمالی، باقی قسمت‌ها دارای زیر زمین نیز هستند. 

 

به گفتهء معاون میراث فرهنگی یزد، باغ های صدری، حافظی ، نمیر، علی نقی خان در تفت، تیتو و حمص بافق،  پهلوان پور و دکتر ملک زاده در مهریز، دولت آباد، روآب ، شاه عباسی، عبدالرحیم خان، مشیر،  شاه عباسی  و خان  در یزد از جمله باغ‌های تاریخی شهر خشتی یزد به شمار می روند.

باغ دولت آباد یزد وپهلوان پورمهریز دو اثر از مجموع 9 منظومه باغ های ایرانی کشور هستند که به عنوان نخستین آثار استان یزد در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده‌اند. وجود ساختمان‌های قدیمی و تاریخی با معماری زیبا و سنتی که در وسط باغ قرار گرفته‌‌اند و به آن "عمارت" گفته می ‌شود، از بناهای باغ‌های تاریخی یزد به شمار می‌آیند.
باغ دولت آباد یزد با مساحتی بالغ بر 40 هزار متر مربع از باغ‌های بی‌ نظیر ایران و یادگاری از دوره‌های افشاریه و زندیه به شمار می رود که هم ردیف باغ فین کاشان وباغ شازده ماهان است. این باغ توسط "محمد تقی خان بافقی" سر سلسه خاندان خوانین یزد و معاصر "شاهرخ میرزای افشار" و "کریم خان زند" در سال 1160 هـ. ق احداث شده و بادگیر آن که به شکل منشوری است با ارتفاع 33 متر، به عنوان بلندترین بادگیرهای جهان شناخته شده است.
باغ تاریخی پهلوان پور مهریز با داشتن برج گلین حفاظتی و کوشک از دیگر جاذبه های گردشگری استان یزد می‌باشند، که جاری بودن قنات حسن آباد در دو مسیر باغ سبب طراوت و شادابی خاص این باغ شده است.

باغ های تاریخی یزد با معماری اصیل ایرانی و اسلامی و قدمت چند هزار ساله از مواریث ارزشمند گذشتگان و گویای هنر و سخت کوشی کویرنشینان خوش نام است. طراحی و ساخت باغ های تاریخی با وجود کمبود آب در این استان نشانگر نبوغ، استعدادها و خلاقیت معماران و باغ سازان تلاش گر و قناعت پیشه یزدی است .

مطالب مرتبط

متشکریم !