راهنمای جامع سفر به چین

  •   1395/شهر/07
  • 835
چین کشوری تاریخی است. در این کشور سنت و مدرنیته در کنار یکدیگر قرار دارند. به هر جای این کشور سفر کنید چیز‌های جذاب و جالبی خواهید دید.
HotelGMT

چین کشوری تاریخی است. در این کشور سنت و مدرنیته در کنار یکدیگر قرار دارند. به هر جای این کشور سفر کنید چیز‌های جذاب و جالبی خواهید دید. از غذا‌های سنتی و گوناگون گرفته تا مکان‌های زیبا و دیدنی که بیشتر آن‌ها از اهمیت تاریخی برخوردارند و در جهان شناخته شده هستند. 

 


هزینه‌های معمول

چین کشوری با فرهنگی غنی است و کمتر کشوری در دنیا یافت می‌شود که دارای چنین فرهنگی باشد. چین کشور تضاد‌هاست. پکن، شانگهای و هنگ‌کنگ شهر‌های پیشرفته‌ی چین هستند. با این حال در غرب کشور بخش‌هایی روستایی و در حال توسعه دیده می‌شود. چین کشوری است که بین توسعه یافتن و در حال توسعه بودن مانده است. تغییرات فراوان چین باعث شده گردشگران زیادی به این کشور سفر کنند. برای شما نیز وقت آن رسیده که به این کشور جالب و شگفت انگیزسفر کنید و با فرهنگ چین آشنا شوید. با سفر به این کشور هر‌ روز با کشوری جدید رو‌به‌ رو خواهید شد. اگر‌چه در شهر‌های بزرگ جمعیت زیاد است، اما حومه‌ی شهر‌ها و همچنین غذاهای آن بسیار فوق‌العاده هستند.

 

هتل و هاستل

هزینه‌ی یک اتاق خوابگاهی از ۴۰ یوان (۶ دلار) شروع می‌شود، اما در شهری مثل پکن به ۸۰ یوان (۱۲ دلار) برای هر شب اقامت نیز می‌رسد. برای اتاق خصوصی با حمام مشترک (بسته به شهر) ۱۲۵ یوان (۱۹ دلار) و برای اتاق با حمام خصوصی ۱۸۵ یوان (۲۸/۵ دلار) برای هر شب باید پرداخت کنید. هزینه‌ی هتل‌های ارزان قیمت با وسایل ساده اما کارآمد از شبی ۱۳۵ یوان (۲۰ دلار) شروع می‌شود. البته هزینه‌ی این هتل‌ها در هنگ کنگ بیشتر است و برای یک شب اقامت در اتاقی یک تخته باید ۱۴۵ یوان (۲۲ دلار) پرداخت کنید. 

 

854a355d-026d-4b8e-96f9-b326fbaa6384.jpg

غذا

غذا در چین ارزان است. معمولا با پرداخت ۱ تا ۲ دلار می‌توانید از دستفروشان غذا تهیه کنید. با این قیمت می‌توانید نودل، برنج، گوشت خوک یا سوپ تهیه کنید. هزینه‌ی غذایی کامل در رستوران ۲ تا ۸ دلار است. به علاوه‌ی هزینه‌ای که باید برای یک کاسه برنج و همچنین ظروف تمیز پرداخت کنید (بله! تمیزی ظروف هزینه‌ای جداگانه دارد) معمولا ۵۰ سنت است. در صورت استفاده از غذا‌های محلی، قطعا پول کمتری پرداخت خواهید کرد. با پرداخت کمتر از ۱۰ دلار در روز می‌توانید غذا‌های محلی با کیفیتی تهیه کنید. در غرب و جنوب‌غرب چین این هزینه‌ها کمتر شده و با پرداخت کمتر از ۴ دلار در روز (نصف هزینه‌ی غذا در شهر‌های بزرگ) می‌توانید غذا تهیه کنید.

 

210eb31f-4138-477b-9bb5-b9e75ac9b126.jpg

 

برای غذا‌های غربی پول بیشتری باید پرداخت کنید و البته اگر در شهری کاملا سنتی مانند هنگ کنگ باشید، این غذا‌ها اصلا با غذا‌های اصلی غربی قابل مقایسه نیستند و کیفیت آن‌ها را ندارند. هزینه‌ی ساندویچ‌های غربی ۶ دلار است و یک فنجان قهوه نیز تقریبا همین مقدار می‌شود. 

از آنجایی که غذا بسیار ارزان است، نیازی به پخت غذا نیست و بهتر است از غذا‌های خیابانی یا رستوران‌ها استفاده کنید. به علاوه اکثر هتل‌ها خدمات آشپزخانه‌ای ارائه نمی‌دهند. حتی اگر مواد اولیه‌ی غذا را تهیه کرده باشد، موفق به پخت آن نمی‌شوید. 

 

حمل و نقل

 

چین کشور بزرگی است، با این‌ حال سفر از گوشه‌ای به گوشه‌ی دیگر در این کشور ارزان و آسان است. اکثر افراد از اتوبوس برای عبور و مرور استفاده می‌کنند. هزینه‌ی اتوبوس‌ها بین ۱/۵ تا ۳ یوان (۰/۲ تا ۰/۴ دلار) است. شهر‌های بزرگ وسایل نقلیه‌ی دیگری نیز دارند که استفاده از آن‌ها کم‌تر از ۶ یوان (۱ دلار) برای هر طرف هزینه دارد. هزینه‌ی قطار‌های سریع‌السیر از پکن به شانگهای برای قطار درجه دو ۸۱ دلار، قطار درجه یک ۱۳۸ دلار و برای قطار‌های VIP باید ۲۶۷ دلار است. برای قطار‌های معمولی که هر سفر یک روز طول می‌کشد، برای قطار‌ درجه دو ۶۶ دلار و برای قطار درجه یک ۸۰ دلار باید پرداخت کنید. اتوبوس‌ها به‌طور معمول از قطار‌ها ارزان‌تر هستند. به‌عنوان مثال مسیر ۹ ساعته از پکن به آن‌شان با اتوبوس ۴ تا ۶ دلار است، در‌ حالی‌ که هزینه‌ی همین مسیر با قطار سریع‌السیر ۹ دلار است. همچنین هزینه‌ی مسیر ۲/۵ ساعته از شانگهای به هانگژو با اتوبوس ۱۱ دلار و با قطار سریع‌السیر ۱۴ دلار است. 

 

فعالیت‌ها

 

به دلیل ارزان بودن، شما می‌توانید از همه‌ی مکان‌های دیدنی چین دیدن کنید. برای بازدید از دیوار چین و شهر ممنوعه کم‌تر از ۱۰ دلار باید پرداخت کنید. با اینکه دیوار بزرگ چین هیچ‌گاه در برابر حمله مهاجمان در امان نبوده، اما بسیار زیبا و دیدنی است و برای بازدید از آن‌ تنها ۷ دلار باید پرداخت کنید. همچنین بازدید از شهر ممنوعه ۱۰ دلار هزینه دارد. هزینه‌ی دیگر مکان‌ها همچون معابد و سایر فعالیت‌های تفریحی حدود ۲ دلار خواهد بود. در حالی که هزینه‌ی معابد و برخی فعالیت‌ها کمتر از ۱۰ دلار است، برای کوه‌نوردی و سایر فعالیت‌های این‌چنینی تا ۳۰ دلار باید پرداخت کنید. به‌عنوان مثال سفر به کوه‌ اژدها ۲۵/۶۰ دلار هزینه دارد. همچنین برای بازدید از دره‌ی جیوژایگو (Jiuzhai Valley) باید ۵۹ دلار بپردازید. هزینه‌ی یک سفر سه روزه به کوه‌های وویی در استان فوجیان ۴۰ دلار و هزینه‌ی بازدید از کوه‌های زرد در استان آن‌هویی ۳۷ دلار است. 

 

 

نکاتی برای کاهش هزینه‌ها

به‌طور کلی چین کشوری ارزان است، اما با رعایت این نکات سفر شما به مراتب ارزان‌تر نیز خواهد شد.

 

از قطار‌های شبانه استفاده کنید

 

از آنجایی که شهر‌ها دور از یکدیگر واقع‌ شده‌اند، برای رفتن از شهری به شهر دیگر از قطار‌های شبانه،‌شامل تخت‌خواب‌های طبقه‌ای استفاده کنید تا از پرداخت هزینه‌ی جذا برای هتل یا هاستل اجتناب کرده باشید. طبقه‌های پایینی تخت‌ها کمی گران‌تر هستند، پس بلیت خود را چند روز زود‌تر تهیه کرده تا هزینه‌ی کمتری بپردازید. بعضی ایستگاه‌ها دارای دفاتر فروش بلیت برای خارجی‌ها هستند. شما می‌توانید در این دفاتر قطار و جایگاه مورد نظر خود را بیابید. 

 

درخواست «زایو پن» (Xiao Pan) کنید

 

اگر تنها غذا می‌خورید درخواست زایو پن کنید. زایو پن تکه‌های کوچک غذا است. با وجود کوچک بودن غذای کاملی است و هزینه‌ی معقولی دارد. 

 

از صندلی‌های سخت استفاده کنید

 

سفر روی صندلی‌های سخت اتوبوس‌ها و قطار‌ها که بر خلاف اسمشان سخت نیستند و امکانات ابتدایی مورد نیاز برای سفر را دارند هزینه‌ای مناسبی برای شما دارند.

 

مکان‌های دیدنی و فعالیت‌های جالب در چین

 

دیوار بزرگ چین

هیچ سفری به چین بدون بازدید از دیوار بزرگ این کشور کامل نیست. تور‌های زیادی برای بازدید از قسمت‌های مختلف این دیوار وجود دارد. با توجه به هزینه‌ و قسمت مورد نظر خود برای بازدید، تور مناسب را انتخاب کنید. بعضی از تور‌ها بازدید‌های چند روزه ارائه می‌دهند که شامل بازدید از کل دیوار می‌شود.

 

a996715f-f837-44de-87dc-52166f65fc13.jpg

 

میدان تیان آنمن (Tian’anmen Square)

حتما این میدان را در فیلم‌ها دیده‌اید، اما تا از نزدیک آن را نبینید متوجه میزان بزرگی آن نخواهید شد. دیدنی‌های زیادی در این میدان وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به برج تیان آنمن، تالار بزرگ مردم، بنای یادبود، موزه ملی و تصویر مائو تسه تونگ (سیاست مدار انقلابی) اشاره کرد. در این میدان اجازه فیلم‌برداری و عکس‌ گرفتن ندارید. 

4667292d-cea3-4d0d-ad92-685366b6ffab.jpg

پکن

این شهر پر جنب و جوش ۲۲ میلیون نفر جمعیت دارد. در کنار میدان تیان آنمن از شهر ممنوعه، مراکز خرید‌ متعدد، معبد بهشت و البته دیوار چین دیدن کنید. هیچ‌جا در دنیا مانند پکن نیست. با این‌حال هوای آلوده و وحشتناک آنجا را هم در نظر بگیرید. پکن شهری است که برای آشنایی با چین مدرن و پیشرفت‌هایش حتما باید ببینید. 

 

هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ ۹۹ سال تحت کنترل بریتانیا بود و به همین دلیل آمیزه‌ای از فرهنگ غرب و شرق است. این کلان‌شهر شلوغ و پر هیاهو آمیزه‌ای از ساختمان‌های بلند با مغازه‌های سنتی و معابد مذهبی است. این شهر با وجود مغازه‌های زیبا، تفریحات شبانه‌ی هیجان‌انگیز و غذا‌های خوشمزه مکانی جالب و جذاب برای سفر است. 

 

شانگهای

شانگهای دیگر شهر بزرگ و شلوغ چین است که مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته‌ است؛ شهری با تکنولوژی منحصربه‌فرد که زیر‌بنای تجارت مدرن است. برای درک بهتر بعد تاریخی چین، از شان‌های و به خصوص  باغ «یو» دیدن کنید.

6979db7e-ce89-40bb-8df5-7e9f05406fc3.jpg

 

شی آن

شی آن بزرگ‌ترین شهر شمال‌غرب چین و یکی از پایتخت‌های باستانی چین است. پس از سفر به این شهر حتما از مجسمه‌ی لشکر سفالین، دیوار شهر و محله‌ی مسلمانان دیدن کنید. گردشگران زیادی فقط برای دیدن این سه جاذبه به شی‌آن سفر می‌کنند. 

fb19f032-66e4-4522-adc7-5b9d5bc110b6.jpg

 

تا می‌توانید غذا بخورید!

چین بهشت عاشقان غذاست. پس از غذا خوردن در اینجا هیچ‌گاه مزه‌ی آن را فراموش نخواهید کرد. جای تعجب ندارد که در کشوری به این بزرگی در هر جا به غذایی متفاوت و خوشمزه برسید. در سفر خود می‌توانید هر ۴ نوع پخت غذا را تجربه کنید (پخت غذای کانتونی، پکن، شانگهای و روش پخت غذای سیچوآن).

 

سفر دریایی در رودخانه‌ی لی

 

برای دیدن و حس کردن زیبایی طبیعی سفری روی رودخانه‌ی لی داشته باشید. این رودخانه یکی از ۱۰ مکان برتر در فهرست نشنال جئوگرافیک است. این رودخانه با طول ۲۷۲ متر پر از  مکان‌های دیدنی و جذاب است. 

 

اعمال نفوذ جنگجویان سفالین را تحسین کنید

مجسمه‌ی ارتش سفالین در استان شی‌آن بر مقبره‌ی کین، اولین پادشاه چین ( دودمان چین)، است. مجسمه‌های سنگی سربازان که در اندازه‌ی واقعی سربازان ساخته شده‌اند، بیانگر پیروزی این ارتش بر گروه‌های دیگر است که این پیروزی سبب تشکیل حکومت و کشور چین شده‌ است. این مجسمه در ذهن و روح هر بیننده تأثیر زیادی می‌گذارد.

 

ad049c53-f1da-4d88-a590-cb40c08b50f7.jpg

 

از شهر ممنوعه دیدن کنید

شهر ممنوعه جاذبه‌ای معروف در پکن است که از زمان دودمان مینگ تا چینگ شهر امپراطوری محسوب می‌شده است. در حال حاضر قصر به موزه‌ای تبدیل شده که شامل مصنوعات زیادی از هر دو امپراطوری است. این موزه بهترین مکان برای آشنایی با فرهنگ چین است. 

6be2a37b-fc6c-474f-845b-11a01217cfa1.jpg

 

از قسمتی از جاده‌ی ابریشم دیدن کنید

با وجود تاریخ ۲۰۰۰ ساله‌ی این جاده، دیدنش برای هر گردشگر واجب است. در طول این جاده جاهای دیدنی بسیاری وجود دارند. این جاده در گذشته از چین تا رم و ایتالیا ادامه داشته است. این جاده به ۲۴۰۰ مایل بوده که نصف آن در قلمرو امپراطوری چین قرار داشته است. 

 

در تبت گردش کنید

تبت که به بام دنیا نیز شهرت دارد، محلی مناسب برای گردشگران ماجراجویی است که به دنبال جاذبه‌های خاص هستند. از کوه‌های پر از برف، لباس‌های زیبا و بودایی دیدن کنید. برای بازدید از تبت به دلیل گذشته پر آشوب آن نیاز به دریافت اجازه دارید.

 

از کارست(Karst) در جنوب چین دیدن کنید

 

این کوه‌ها که عکسشان پشت اسکناس ۲۰ یوانی وجود دارد، مکانی بسیار جالب و جذاب برای بازدید است. کوه‌هایی بسیار بزرگ هستند و می‌توانید با قایق در رودخانه‌ی لی گردش کرده و از منظره‌ی بسیار زیبای این کوه‌ها دیدن کنید. 

 

912b60f8-d99d-4f94-be6c-762173145a55.jpg

 

غار موگای (Mogao Grottos of Dunhuang )

این غار که به غار هزار بودا نیز شهرت دارد، بزرگ‌ترین، مجلل‌ترین و بهترین خانه‌ی بودایی‌ها در سراسر دنیا محسوب می‌شود. اولین غار این مکان در سال ۳۶۶ بعد از میلاد تراشیده و کنده‌ کاری شد.

 

2d58fe07-e67b-4699-a6f3-6e44fda7a71c.jpg

برچسب ها: چین ،دیوارچین ،شهر ممنوعه ،
مطالب مرتبط

متشکریم !